Fundacja Miejsce Uwagi

O nas

Fundacja Miejsce Uwagi to artystyczna podróż do zapomnianych społeczności, które kiedyś prężnie funkcjonowały na ziemiach, które dzisiaj należą do Polski. 

Chcemy we współpracy z artystami zdejmować kolejne warstwy kulturowych osadów, przesiewać je w poszukiwaniu nieistniejących już światów, szukać historii tamtych ludzi i ich emocji.

Misja

Naszą misją jest odkrywanie historii ludzi, społeczności lokalnych i zdarzeń w celu ich artystycznego upamiętniania. Chcemy, aby wrażliwość muzyków, artystów wizualnych, rzeźbiarzy, fotografów, malarzy, pisarzy i poetów przetworzyła historię tworząc dzieła przemawiające do współczesnych.

Wizja

Naszą wizją jest kraj, w którym każda społeczność znajduje swoje miejsce w teraźniejszości poprzez znajomość przeszłości. Świat, w którym różnorodność kulturowa i dziedzictwo historyczne są wartością i fundamentem dla budowania lepszej przyszłości dla wszystkich.

Fundatorzy

Tomasz Pańczyk  i Mikołaj Trzaska

Projekty

 • TZROR/Kamień

  Upamiętnienie Żydów ze Szczebrzeszyna – Ofiar Zagłady Naszą intencją jest upamiętnienie ponad dwóch tysięcy ofiar Zagłady, żydowskich mieszkańców Szczebrzeszyna i Żydów przywiezionych do miasteczka z różnych stron Europy, którzy pochowani są w czterech nieoznakowanych i niezabezpieczonych masowych grobach znajdujących się na cmentarzu żydowskim. Przeprowadzimy kwerendy, odnajdziemy relacje świadków, przeanalizujemy zdjęcia lotnicze z czasów wojny, zbadamy…

  Dowiedz się więcej: TZROR/Kamień

 • Warstwy pamięci

  O pamięci ludności żydowskiej z Prus Wschodnich i Pomorza Na mapie naszego kraju jest bardzo wiele miejscowości, które były ważnymi ośrodkami życia żydowskiego. Pamięć o ludności żydowskiej z Prus Wschodnich i Pomorza, pomimo wielkiej pracy włożonej przez naukowców i lokalnych społeczników, w powszechnej świadomości Polaków praktycznie nie istnieje.  Żydzi zniknęli zarówno z krajobrazu społecznego, jak…

  Dowiedz się więcej: Warstwy pamięci
  Warstwy pamięci

Partnerzy

Kontakt

Fundacja Miejsce UwagiNIP

521-400-48-31